loading...
علوم تجربی اهواز
نژادحسینی بازدید : 182 یکشنبه 26 مرداد 1393 نظرات (0)

2 – منابع انرژی تجدید ناپذیر را تعریف کنید و مثال هایی از این گونه منابع ذکر کنید ؟   منابع انرژی تجدید ناپذیر به منابعی از انرژی اطلاق می شود که جایگزینی آن ها پس از مصرف به سادگی امکان پذیر نیست و برای تشکیل آنها میلیونها سال زمان نیاز است . سوخت های فسیلی اعم از نفت ، گاز طبیعی و ذغال سنگ و همچنین سوخت هسته ای از جمله منابع انرژی تجدید ناپذیر هستند.

نکته : بیش از 90 درصد انرژی مصرفی کل جهان از منابع انرژی تجدید ناپذیر هستند .

3 – منابع انرژی تجدید پذیر را تعریف کنید . این دسته از منابع انرژی به طور مدام جایگزین می شوند و هیچ وقت تمام نمی شوند .

4 – برخی از منابع انرژی تجدید پذیر را نام ببرید . انرژی خورشیدی ، انرژی باد ، انرژی برق آبی ( هیدرولیک ) ، انرژی موج های دریا ، انرژی جزر و مدی ، انرژی زمین گرمایی و انرژی ناشی از سوخت های گیاهی .

5 – سوخت های فسیلی چگونه تشکیل می شوند ؟ بقایای برخی از گیاهان و جانداران ( ذره بینی ) که روی زمین و به ویژه در دریاها زندگی می کردند ، با لایه هایی از گل و لای پوشیده شده اند ، با گذشت زمان طولانی این لایه ها بیشتر و بیشتر متراکم شدند و در اثر فشارهای زیاد و دمای مناسب ، این بقایا به سوخت های فسیلی تبدیل شدند.

نکته : منابع اولیه برای تشکیل نفت و گاز ، موجودات ذره بینی خصوصا پلانکتونها و منابع اولیه برای تشکیل ذغال سنگ گیاهان و درختان می باشند.

نکته : دانشمندان سوخت های فسیلی را عامل افزایش دمای میانگین کره زمین یا همان گرمایش جهانی می دانند .

6 – سوخت های فسیلی چگونه باعث گرم شدن دمای زمین می شوند ؟ سوخت های فسیلی پس از مصرف ، کربن دی اکسید و گازهای مضر دیگری در جو زمین آزاد می کنند ، انباشت این گازها در گذر زمان سبب افزایش دمای زمین و گرمایش جهانی می شود.

چگونه از سوخت های فسیلی برای تولید انرژی الکتریکی استفاده می شود ؟ در برخی از نیروگاه های تولید برق ابتدا با سوزاندن سوخت های فسیلی باعث گرم شدن آب داخل دیگ بخار و تبدیل آن به بخار می گردند .بخار به وجود آمده باعث گردش توربین ها می شود ، با چرخش توربین ها ، مولدی مثل ژنراتور انرژی حرکتی توربین را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند ، همچنین پس از سرد شدن بخار و تبدیل مجدد آن به آب ، این آب به دیگ بخار باز می گرددو چرخه ادامه می یابد.

8 - انرژی هسته ای به چه روشی قابل آزاد شدن است ؟   شکافت هسته ای عناصر سنگین و همجوشی هسته ای هنصر سبکی مثل هیدروژن.

9 – انرژی هسته ای چگونه از طریق شکافت تولید می شود ؟ در این روش اتم های سنگین تر درراکتورهای اتمی به اتم های سبک تر و مقدار قابل توجهی انرژی گرمایی تبدیل می شوند . مثل تبدیل انرژی هسته ای اورانیوم به هسته های کوچکتر که باعث آزاد شدن انرژی هسته ای می گردد.

نکته : در نیروگاه های هسته ای بسیاری از کشورهای توسعه یافته از این فرآیند( شکافت ) برای تولید برق استفاده می شود .

10 – انرژی هسته ای چگونه از طریق همجوشی آزاد می گردد؟   در این روش هسته های سبک تر در اثر فشار و حرارت به اصطلاح با هم جوش می خورند و به هسته های سنگین تر تبدیل می شوند ، در خورشید و ستارگان با ترکیب شدن اتم های هیدروژن ، اتم های سنگین تر هلیم و مقدار زیادی انرژی به صورت نور و گرما حاصل می شوند.

نکته: تولید انرژی هسته ای از طریق فرآیند هم جوشی موضوع پژوهش دانشمندان بسیاری از کشورها و از جمله کشور ماست . پژوهشگران امیدوارند طی سالهای آینده به راه حلهایی دست یابند تا بتوان از طریق هم جوشی هسته ای به تامین نیازهای ما به انرژی الکتریکی کمک کنند.

11 – مهمترین مزایای استفاده از سوخت هسته ای را بنویسید . ؟  مهمترین مزیت استفاده از سوخت های هسته ای این است که مقدار کمی از آن ها انرژی بسیار زیادی تولید می کند به طوری که حدود یک کیلو گرم از این سوخت انرژی معادل سوختن 3000 کیلو گرم سوختن ذغال سنگ آزاد می کندهمچنین استفاده از این نوع سوخت گازهای آلاینده ای را وارد هوا نمی کند .

12 – معایب استفاده از سوخت هسته ای چیست ؟ بر اثر واکنش های هسته ای پسماندهای خطرناکی تولید می شوند که به شدت پرتوزاهستند و برای سلامتی انسانها خطرناک هستند . این پرتوها تا صدها سال خاصیت خود را حفظ می کنند و از این جهت باید در نگه داری آنها توجه کافی صورت بگیرد.

13 – دلایل رو آوردن بشر به منابع انرژی تجدید پذ یرچیست ؟ برای برآوردن نیاز رو به افزایش بشر به انرژی و داشتن محیطی سالم و پاک ، باید در جست و جوی انرژی های جایگزین باشیم . این انرژی ها که به منابع تجدید پذیر موسومند ، زمین را آلوده نمی کنند و همچنین باعث گرمایش جهانی نمی شوند .

نکته : استفاده از سوخت های فسیلی یکی از عوامل اصلی آلودگی زمین ، اقیانوسها و هواست .

14 – انرژی خورشیدی خورشیدی چگونه تولید می شود ؟ در مرکز خورشید به طور مداوم واکنش هایی رخ می دهد ، این واکنش ها مقدار بسیار عظیمی انرژی آزاد می کنند . این انرژی به سطح خورشید می آید و به شکل گرما و نور به زمین می رسد .

نکته : انرژی خورشیدی در بخش مرکزی آن تولید می شود . دمای مرکز خورشید چندین میلیون و دمای سطح آن حدود 6000 درجه سانتی گراد است .

15 – برای تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی تابشی از چه فناوری استفاده می شود ؟ این فناوری را در چه وسایلی می توان مورد استفاده قرار داد ؟ انرژی حاصل از نور خورشید ، در صفحه های خورشیدی برای تولید انرژی الکتریکی به کار می روند . صفحه های خورشیدی را می توان در وسایل مختلفی مانند ماشین حساب ، ماهواره ، چراغ ها وتابلوهای راهنمایی رانندگی و همچنین بام و نمای ساختمان ها به کاربرد.علوم تجربی هفتم(متوسطه یک)

نکته : در بیشتر صفحه های خورشیدی تنها یک پنجم یا 20% انرژی نورانی خورشید به انرژی الکتریکی تبدیل می شود.

16 – طرز کار آبگرمکن های خورشیدی چگونه است ؟  در آبگرمکن های خورشیدی ، سطح لوله های تیره رنگ انرژی گرمایی حاصل از پرتوهای نور خورشید را جذب می کنند . گرما به آبی که در لوله ها در گردش است داده می شود.

17 – ایرانیان قدیم از باد برای چه مصارفی استفاده می کردند ؟ ایرانیان دوران باستان اسباب های بادی را اختراع کرده بودند که برای آزاد کردن گندم و بالا کشیدن آب از چاه به کار می رفت.

نکته : امروزه آسیاب های بادی را توربین های بادی می نامند که برای تولید انرژی الکتریکی از انرژی جنبشی باد به کار می روند .

18 – باد چگونه ایجاد می شود ؟ باد همان هوای در حال حرکت است که در اثر گرم شدن نابرابر سطح زمین به وجود می آید.  

طرز کار توربین های بادی به چه صورت است ؟ زمانی که باد با سرعت مشخص به توربین برخورد می کند ، پره های آن به حرکت در می آیند. این پره ها در زمان حرکت دارای انرژی حرکتی هستند. با انتقال این انرژی حرکتی به ژنراتور توربین ، انرژی الکتریکی تولید می شود.

نکته : توربین های بادی معمولا از سه پره به طول تا 30 متر ساخته می شوند . هر توربین بادی با این ویژگی در شرایطی که وزش باد مناسب می تواند در هر ثانیه حدود 2میلیون ژول انرژی الکتریکی تولید کند . ( یعنی توان الکتریکی آن 2 مگا وات است )

نکته : بزرگترین نیروگاه بادی ایران در پیرامون شهر منجیل ( واقع در استان گیلان ) با توان تولیدی 100 مگاوات ( تولید صدمیلیون ژول انرژی الکتریکی در هر ثانیه ) نصب شده است .

20 – انرژی در موج های دریا چگونه ایجاد می شود و آزاد می گردد؟ وزش باد درسطح آب دریا ، سبب می شود تا انرژی جنبشی باد به شکل انرژی پتانسیل گرانشی در آب دریا ذخیره شود و پس از مدت کوتاهی به شکل انرژی جنبشی ( موج ) آن را پس می دهد.نکات مهم علوم تجربی هفتم (متوسطه یک)

نکته : هرچه انرژی جنبشی باد بیشتر باشد ، موج های بزرگتری به وجود می آید.

نکته : با استفاده از توربین های ویژه ای می توان از انرژی ذخیره شده ، در موج های دریا بهره برد . در این توربین با برخورد موج های دریا با آن ها انرژی موج ها باعث به حرکت در آوردن قسمت های داخلی توربین می شود و توسط یک مبدل به انرژی الکتریکی تبدیل می گردد.

21 - منظور از انرژی برق آبی ( هیدرولیک ) چیست ؟ آب ذخیره شده در پشت سدهای بلند انرژی پتانسیل گرانشی زیادی دارد ؛ بهره برداری از این انرژی و تبدیل آن به انرژی الکتریکی ، انرژی برق آبی نامیده می شود.

 نکته : استفاده از انرژی برق آبی یکی از پاک ترین روش های تولید برق است .

22 – روش استفاده از انرژی برق آبی را توضیح دهید ؟ مقداری از آب ذخیره شده در پشت سد با گذر از مجرای عبور آب و رسیدن به توربین ها باعث چرخش آنها می شود . در نتیجه انرژی پتانسیل گرانشی آب به انرژی جنبشی توربین تبدیل می شود . سپس انرژی جنبشی توربین در ژنراتور به انرژی الکتریکی تبدیل می شود .

23 – منظور از انرژی زمین گرمایی چیست ؟ انرژی گرمایی ذخیره شده در زیر سطح زمین را انرژی زمین گرمایی می گویند.

24 – منبع انرژی زمین گرمایی چیست ؟  این انرژی حاصل از گرمای سنگ های داغ اعماق زمین است که در نواحی آتشفشانی وجود دارد .

نکته : انرژی زمین گرمایی از معدود انرژی هایی می باشد که منبع اصلی تشکیل دهنده ی آنها خورشید نیست .

25 – مهمترین نشانه وجود انرژی زمین گرمایی چیست ؟ وجود چشمه های آب گرم و آب های داغ در حال فوران ( آب فشان ) در برخی از نقاط کره زمین ، نشانه وجود انرژی زمین گرمایی است .

26 – چگونه از انرژی زمین گرمایی بهره برداری می شود ؟ برای بهره برداری از انرژی زمین گرمایی معمولا چاهی به عمق 4 تا 6 کیلومتر حفر  می کنند ، سپس آب با فشار زیاد به داخل چاه پمپ می شود و با ترکاندن سنگ های اطراف حفره ای با مساحت زیاد به وجود می آید ، برای دسترسی به این حفره چاه دیگری ایجاد می شود . آب تزریق شده پس از رسیدن تا دمای 200 درجه سانتی گراد یا کمی بیشتر ، به شکل آب یا بخار داغ پر فشار از چاه دوم بالا می آید و با از کار انداختن توربین ، انرژی الکتریکی تولید می کند ، سپس دو باره از طریق چاه اول وارد حفره می شود و چرخه ای بسته به وجود می آید.

27 – برخی از کاربردهای انرژی زمین گرمایی را بنویسید . انرژی زمین گرمایی افزون بر تولید انرژی الکتریکی ، کاربردهای دیگری از قبیل گرمایش ساختمانها ، فعالیت های صنعتی و ایجاد مراکز گردشگری برای بهره مندی  از خواص درمانی آب گرم درون زمین دارد .

28 – آیا در کشور ما امکان استفاده از انرژی زمین گرمایی وجود دارد ؟ بله با توجه به قرار گرفتن بخش نسبتا بزرگی از ایران در یک کمربند آتشفشانی امکان بهره برداری از این انرژی در برخی از نواحی ایران وجود دارد .

نکته : مطالعه و اجرای نخستین نیروگاه زمین گرمایی ایران در استان اردبیل و در دامنه کوه سبلان به اواسط دهه هفتاد بر می گردد.

29 – منظور از سوختهای زیستی چیست ؟ سوخت های زیستی اصطلاحی در زمینه انرژی است که برای توصیف محصولاتی که از فتوسنتز

 ( غذاسازی ) گیاهان به دست می آیند، اطلاق می شوند.

30 – منبع اصلی سوخت های زیستی چیست ؟ انرژی خورشید که از طریق فتو سنتز در گیاهان ذخیره می شود.

نکته : هر ساله از طریق فتو سنتز ، معادل چندین برابر مصرف سالیانه جهان ، انرژی خورشیدی در برگ ها تنه و شاخه های درختان ذخیره می شود.

31 -  زیست گاز چیست ؟  به گازی که از باقیمانده ، یا پسماند محصولات کشاورزی در شرایط بی هوازی ( نبود هوا ) متصاعد می شود ، زیست گاز می گویند.

32 -  کامپوست چیست ؟ به پسماند محصولات کشاورزی ، کامپوسیت می گویند.

نکته : از زیست گاز می توان برای مصارف خانگی و صنعتی استفاده کرد .

نکته : زیست گاز منبع انرژی مناسبی برای مناطق روستایی است . زیرا در این مناطق به سبب تولید بیشتر محصولات کشاورزی پسماند بیشتری ایجاد می کنند و در نتیجه زیست گاز بیشتری تولید می گردد.علوم تجربی هفتم(متوسطه یک)

=====================================================

فعالیت ص89 الف 85%      ب مشکلات زیست محیطی و مشکل زمین گرمایشی      ت ژاپن کره فرانسه روسیه انگستان-  ایالات متحده و چند کشور اروپایی دیگر

فعالیت ص89 این نیروگاه که بخش عمده ای از برق مصرفی ایران از این نوع نیروگاهها تامین میشود ( نیروگاه حرارتی ) بازدهی حدود 35% دارد و نزیک به 65% انرژی حاصل از سوختهای فسیلی را به صورت گرما و گازهای گرم زائد به محیط می دهند. نکات مهم علوم تجربی هفتم (متوسطه یک)

فعالیت ص 90 – 1 – مهمترین مزیت سوخت های هسته ای این است که حجم بسیار کمی از آنها می تواند مقدار بسیار زیادی انرژی تولید کند به طوری که بر اثر فرآیند شکافت هسته ای یک کیلوگرم اورانیوم گرمایی معادل با سوختن 3000تن زغال سنگ آزاد می شود ، همچنین راکتورهای هسته ای آلاینده هایی مانند کربن دی اکسید و گوگرد دی اکسید تولید نمی کنند.2 – بر اثر واکنشهای هسته ای درون یک راکتور پسماندهای خطرناکی تولید می شود که به شدت پرتوزاهستندو برای سلامتی انسان و هر موجود زنده دیگر بسیار زیان آورند ، این مواد پرتوزا باید صدها سال تا وقتی که پرتوزایی آنها ازبین برود باید در جاهای خاصی نگهداری شوند.

فعالیت ص 91 – الف – بیش از 60 برابر یا 600% شده است .    ب – به دلیل مسالل زیست محیطی ، قیمت سوختهای فسیلی ، ارزان شدن فناوریهای جدید و در دسترس بودن بعضی از آنها . در بین سالهای 1387 تا 1388 به دلیل رکود اقتصادی جهان ، تقریبا رشد سرمایه گذاری در زمینه انرژی های تجدید پذیر صفر بوده است.

فکر کنید ص  92 : به طور میانگین بیش از 10 ساعت است – بله

فکرکنید ص 93 – بله مطابق شکل 6 ص 93 کتاب

فعالیت ص93 – الف –       1000عدد = 2 : 2000= تعداد توربین مورد نیاز

ب – مشکلات زیست محیطی ودر چشم انداز طبیعی منطقه تاثیر گذار است . همچنین موجب آسیب رساندن به پرندگان می شود و صدای تولید شده از این توربین ها در مناطق مسکونی ایجاد مزاحمت می کند و برروی امواج رادیویی و تلویزیونی پارازیت ایجاد می کند

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 675
 • کل نظرات : 9
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 18
 • آی پی امروز : 20
 • آی پی دیروز : 32
 • بازدید امروز : 436
 • باردید دیروز : 413
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 436
 • بازدید ماه : 1,281
 • بازدید سال : 11,754
 • بازدید کلی : 312,184