loading...
علوم تجربی اهواز
نژادحسینی بازدید : 352 دوشنبه 03 شهریور 1393 نظرات (0)

شیء ناشناخته

1- عوامل جهش زای شیمیایی

معمولا ترکیبات شیمیایی نظیر مواد آلکیلات کننده،آنالوگ های بازی،آنتی بیوتیک ها و برخی مواد دیگر که حداقل دارای یکی از سه معیار زیر می باشند جهش زا محسوب می شوند.

الف) با مولکول DNA واکنش شیمیایی ایجاد کند.

ب) در جریان متابولیسم سلولی به ماده یا موادی مبدل گردند که بتوانند با DNA واکنش شیمیایی ایجاد کنند.

ج) نقش یکی از باز های عادی DNA یا شبه بازها را ایفا کنند، به طوریکه که در فرایند همانند سازی توسط DNA پلی مرازبه جای باز اصلی قرار گرفته و در  زنجیره DNA ادغام گردند.

الف)عوامل آلکیلات کننده

عوامل آلکیلات کننده مهمترین موتاژن های شیمیایی اند و در به نژادی گیا هان از طریق موتاسیون نیز از آنها استفاده میشود.

الف 1) مواد آلکیل گذار

آلکیل ها گروهی از هیدروکربن های خطی هستند که با حذف یک اتم هیدروژن از آلکانها بدست می آیند.آلکیل ها از الکترون دوست های قوی می باشند.مولکول DNA حاوی یک بار کاملا منفی بر روی فسفات خود و بارهای جزئی منفی بر روی باز هایش می باشد.هنگامی که الکتروفیلها در برابر این مراکز منفی قرار می گیرند، به آنها حمله نموده و گروه های کربن دار یا گروههای الکیلی  را به آنها اضافه میکنند.افزایش هر یک از این گروه ها به بازهای آلی حلقوی آلکیل گذاری نامیده میشود و به این فرایند آلکیلاسیون یا قلیایی شدن گفته می شود.این مواد از جمله جهش زا ها و سرطانزاهای بسیار قوی شناخته می شوند از جمله:

اتیلن آمین،دی اتیل سولفانات، گاز خردل(موستارد ازت)،اتیل اتان سولفانات، 2-ان نیتروز متیل اورتن

الف 2)اسید نیتروز

این ماده روی باز های DNA الگو اثر کرده و باعث جابجایی دو طرفه AT       GC میشود.این ماده گروه آمین باز ها را برمیدارد و به آن یک گروه (=O) قرار می دهد.

الف 3)هیدروکربن های حلقوی

دوده ذغال سنگ،بنزو ای پیرین،دی بنزو آنتراسن از هیدروکربن های حلقوی هستند که این ترکیبات عموما الکترون دوست هستند

الف 4)اپوکسید ها

الف 5)سولتون و لاکتون

ب ) سایر عوامل

ب1) هیدروکسیل آمین که برای پیریمیدین ها اختصاصی می باشد.

ب2) ترکیبات آکریدین

از مهمترین ترکیبات شیمیایی معطرهستندکهمعروفترین آنهاپروفلاوین و آکریدین نارنجی میباشند

ج) جهش زایی فلزات

برخی از ترکیبات فلزی نظیر نیکل، کروم، آرسنیک جهش زا هستند

د) شبه بازها

ترکیبات شیمیایی هستند که فرمول شیمیایی آنها شباعت بسیار زیادی با بازهای آلی دارند و در شرایطی خاص می توانند به جای بازهای اصلی در ساختمان اسید نوکلئیک به کار گرفته شوند.آنالوگ های بازی آدنین و تیمین از مهمترین شبه بازها هستند.

5-برومو اوراسیل و 5-برومودی اکسی اوریدین از شبیه باز تیمین میباشند.

آمینوپورین مثالی از آنالوگ بازی آدنین می باشد.

ه) آنتی بیوتیکها

ازاسرین، میتومایسین، استرپتوپیکرین، متوترکسات و...از آنتی بیوتیکهای جهش زا میباشند

2- جهش زاهای فیزیکی

امواج الکترومغناطیسی با طول موج بین 01/ تا 10 آنگستروم و سایر پرتو ها (مانند β)، شوکهای حرارتی،برودتی وبی وزنی می توانند بر ماده ژنتیک اثر نموده و جهش  ایجاد کنند.ای پرتو های نامبرده شده بر حسب شدت اثر د رمحیط طبیعی به دو دسته تشعشات یونساز و تشعشات غیریونساز تقسیم میشوند.اشعه های ایکس و گاما از اشعه های یونساز هستند. انرژی اشعه ایکس و گاما به اندازه ای زیاد است که سبب جدا شدن یک یا چند الکترون مشود و آن را به صورت یون در آورد.

اشعه ماوراء بنفش باعث می گردد  دو باز پیریمیدینی مجاور هم در یک رشته DNA بهم متصل شده و دایمر تشکیل دهند.غالبا دایمر هایی که تشکیل می گردند از نوع تیمین دایمر می باشند.تشکیل دایمر باعث ایجاد برآمدگی در DNA می شود.این پدیده جفت شدن دو رشته DNA را بر هم زده و نهایتا موجب اختلال در همانند سازیDNA می گردد. از آنجا که در هنگام همانند سازی مشخص نمی شود چه بازی در مقابل دایمرها قرار گیرد، لذا بازها تصادفی وارد و ادغام میشوند و جهش رخ می دهد.اشعه ماوراء بنفش همچنین می تواند موجب هیدرولیز بازها شود.

اشعه های یونزا به دو گروه کم تراکم(مانند پرتوهای ایکس، گاما و بتا و...) و پرتراکم( پرتوهای نوترون و پروتون) تقسیم میشوند.اشعه های کم تراکم بیشتر موتاسیون های نقطه ای ایجاد می کنند حال آنکه اشعه های پر تراکم به علت برخورد مکانیکی ذرات به DNA باعث تغییرات کروموزومی بیشتری میشوند که با جهش های نقطه ای نیز همراه هستند.

 

برچسب ها عوامل جهش زا DNA ,
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 675
 • کل نظرات : 9
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 18
 • آی پی امروز : 3
 • آی پی دیروز : 55
 • بازدید امروز : 67
 • باردید دیروز : 153
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 2
 • بازدید هفته : 433
 • بازدید ماه : 2,316
 • بازدید سال : 16,273
 • بازدید کلی : 316,703